Game of Thrones Sezon 1 Bölüm 1

Admin/ Mayıs 20, 2023/ Game Of Thrones/ 0 comments

Game of Thrones dizisi 3 kişinin duvarın diğer tarafına geçmesi ile başlıyor. Ekibe liderlik eden Waymar Royce’ dur. Waymar Royce, Gece Nöbetinin yeminli kardeşlerinden biridir. Duvarın diğer tarafına geçen 3 kişiden korucu Will karlar içinde parçalanmış ve işkence edilmiş cesetler ile karşılaşır ve bunu Royce’ a iletir. 3. kişi ise Gared isimli korucudur. Olacaklardan korkan Gared ve Will’ in ısrarına rağmen Royce cesetleri görmeye gider. Burada Akgezenler ile karşılaşan ilk olarak Royce olur ve öldürülür. Ardından kaçan Gared gelir. Will ise muhtemelen serbest bırakılır ve Winterfell muhafızları tarafından yakalanır.

Bu sırada Winterfell’ de House of Stark’ da Lord Stark’ ın oğlu Bran, ağabeyi Robb ve üvey ağabeyi Piç Jon Snow ile ok talimi yapmakta, atış öğrenmektedir. Abla Sansa ise kız kardeşi Arya ile Mordane isimli Septa’ dan nakış eğitimi almaktadır. Ancak küçük kız kardeş Arya’ nın aklı ok talimindedir ve buraya katılır. Silah ustası Rodrik Cassel ok talimini eşi Catelyn ve esir olarak sahiplendiği Theon Greyjoy ile birlikte takip eden Lord Eddard Stark’ a Gece Nöbetinden kaçan bir firari getirildiği bilgisini verir.

House of Stark’ dan ayrılan Lord Stark oğulları Robb, Jon Snow, Bran ve esir Theon’ u da alarak firari Will’ in idam edileceği alana gider. Alanda Rodrik Cassel ve yeğeni ve aynı zamanda Winterfell muhafızlarının başındaki isim olan Jory Cassel’ de bulunmaktadır. İdamı Lord Stark gerçekleştirir. Ölmeden önce adamın ak gezenleri gördüğünü söylemesi Lord Stark’ a inandırıcı gelmez. Dönüş yolunda ölmüş bir Ulu Kurt ve yanında 5 yavru kurt bulurlar ve Lord Stark bu 5 yavruyu 5 Stark kardeşe emanet eder. Sonradan bulunan beyaz renkteki yavru kurt ise Jon Snow’ un olur.

King’s Landing (Kral Şehri)’ nde Kral’ ın Eli Jon Arryn’ in cenazesi vardır. İkiz kardeşler Jamie ve Cercei Lannister (kraliçe) naaşı izlerken aralarındaki bir sırdan bahsederler. Bu sırada Winterfell’ de Catelyn Stark eşine Jon Arryn’ in ölüm haberini getirir. Arryn, Lord Stark için çok önemli biridir. Bir diğer haber ise Kral Robert Baratheon’ un eşiyle birlikte Winterfell’ e gelmekte olduğudur. Catelyn Stark kralı karşılama organizasyonunda Maester Luwin ile birlikte çalışmaktadır.

1 ay süren yolculuktan sonra kralın Winterfell’ e gelişi karşılanır. Kralın önünde Winterfell’ e ilk Jamie Lannister, Sandor Cleagane (Hound – Tazı) ve kralın oğlu Joffrey Baratheon giriş yapar. Bu sırada Lord Stark’ ın kızı Sansa ile Kralın oğlu Joffrey arasında sıcak bir bakışma gerçekleşir. Arkalarından gelen arabada Cercei Lannister vardır. Ardından ise kral giriş yapar ve Lord Stark ile sıcak bir kucaklaşma yaşarlar. 9 yıldır birbirlerini görmemişlerdir. Kral ilk olarak mezarlığı ziyaret etmek ister. Mezarlık ziyaretinde Kral Robert, Ned Stark’ a Kralın Eli olmasını teklif eder. Demir Tahtı almasındaki katkılarından bahseder. Ed’ in kız kardeşi Lyanna’ dan bahseder (Cercei’ den önce onunla nişanlanmıştır, ancak Lyanna evlenmeden ölmüştür). Şimdi de ailelerini birleştirmek ister (oğlu ile Ned’ in kızını evlendirerek).

Cercei ve Jamie’ nin kardeşi Tyrion bir cücedir. Kendisine Küçük Şeytan denilir. Winterfell’ e o da gelmiştir ancak ortalarda yoktur, Jamie onu bir fahişe ile (Ros) birlikte bulur ve akşamki yemek davetine kendileri ile birlikte katılmasını ister. Kral mezarlıkta Lyanna’ nın mezarına gider ve orada Ned ile konuşur. Lyanna’ nın ölümünden Rhaegar Targeryan’ ı sorumlu tutmaktadır.

Pentos (Dar Deniz’ in karşısı) şehrinde Illyrio Mapetis, Daenerys ve Viserys Targeryan kardeşleri misafir etmektedir. Viserys krallık istemekte ve bu konuda Daenerys ile konuşur. Bu sırada Daenerys’ in çok sıcak olan su küvetine umarsızca girişini görürüz. Daha sonra Illyro ile birlikte Dothrak’ ları beklerler. Dothrak’ lardan Khal Drago gelir ve Viserys kız kardeşine onunla evleneceğini duyurur. Khal Drogo Daenerys’ e bakıp oradan ayrılır. Viserys amacının kız kardeşini ona verip bir Dothrak ordusuna sahip olmak olduğunu söyler. Daenerys buna razı değildir ama ağabeyi kararlıdır, kız kardeşine gerekirse tüm orduyla birlikte olmasına bile razı gelebileceğini söyler.

Winterfell’ de Sansa, Joffrey’ e kendini beğendirmek, babasının da kendisini ona vermesine razı olması için annesinin yardımını ister. Israrla Joffrey ile evlenmek istediğini söyler. Şenlik başlamış, Robert kraliçeden ayrı başka kadınlarla birliktedir. Bu sırada Ned’ in kardeşi Benjen Stark’ da Winterfell’ e ulaşır ve ilk olarak Jon Snow ile karşılaşır. Jon, Catelyn Stark’ ın kendisini içerde istemediğini, piç olduğu için kendilerini küçük düşüreceğini söylediğini söyler. Benjen’ de duvara git o zaman diyerek onu teşvik eder. Jon Benjen’ e Kuzey’ e kendisini de götürmesini bunu babasından istemesini söyler. Ancak Benjen onun bu konuda dikkatli olmasını, duvarda edilecek yeminin çok önemli ve çok zor olduğunu söyler ama Jon ikna olmuş görünmez. Ardından Jon, Tyrion Lannister ile tanışır ve “piç olmak üzerine” motive edici bir tavsiye alır.

Şenlikte Benjen, Ned ile konuşur, Ned ona duvardan firar eden adamın anlattığı ak gezenlerden bahseder ve Benjen’ in adam hakkında fikrini sorar. Ned bunu ak gezenlerin değil yabanılların yapmış olabileceğini söyler.

Bu sırada Lady Catelyn Stark, kraliçe Cercei Lannister ile birlikte oturmaktadır ve Sansa Cercei ile tanışır. Cercei Sansa’ nın gelini olabileceğini Lady’ ye söyler. Ned, Jamie Lannister ile kendisine sunulan teklif üzerine ayaküstü konuşur.

Gece yarısı olunca Ned, eşi Catelyn’ e kral ile birlikte güneye gitmek istemediğini söyler. Bu sırada Catelyn Stark’ın Eyrie’ deki kız kardeşi Lysa Arryn’ den bir mektup gelir. Lysa başkentten kaçmıştır çünkü kralın eli olan kocası Jon Arryn’ in Lannisterlar tarafından öldürüldüğünü düşünmektedir. Maester Luwin kralın hayatının tehlikede olduğunu ve Ned’ in yardımına ihtiyacı olduğunu söyleyerek onu kralın eli olmaya ikna etmeye çalışır.

Khal Drogo ile Daenerys Targeryan’ ın evlilik töreninde Viserys, Illyrio’ ya Dothrak ordusunun desteği konusunda sabırsızlandığını söyler. Illyrio ise ona sabırlı olmasını, Drogo uygun gördüğünde tacını takacağını söyler. Düğünde Daenerys kan ve şiddetten etkilenmiş görünür. Bu sırada Ayı Adası’ ndan Sir Jorah Mormont Daenerys’ e Khaleesi olarak hitap eder ve hediyelerini sunar. Jorah Daenerys’ in babasına da hizmet etmiş olduğunu, meşru kralın da hizmetinde olacağını söyler. Daenerys’ e Illyrio tarafından sunulan hediye ise 3 adet ejderha yumurtasıdır. Illyrio, Asshai’ nin ötesindeki Gölge Toprakları’ ndan geldiklerini ve taşlamış olduklarını söyler. Daha sonrasında Khal Drogo, Daenerys’ i hediye ettiği beyaz atı ile alır ve götürür.

Winterfell’ de kral, Ned Stark ve adamları ava çıkmaya hazırlanırlar. Onlar ayrılırken küçük Bran alışkın olduğu sur duvarlarına tırmanır. Yukarda görmemesi gereken bir şey görür, ikiz kardeşler Jamie ve Cercei Lannister’ ler birlikte olmaktadır. Bunun üzerine Jamie “aşk için yaptıklarım” diyerek Bran’ ı kuleden aşağı iter.

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*